Waarom inspectiepraktijk de echte lat legt
Wie in meerdere Europese landen opereert, merkt al snel dat wetgeving zelden in één uniforme uitvoering landt. Nationale autoriteiten bouwen eigen systemen, stellen aanvullende eisen en hanteren eigen controlepraktijken. Soms zijn die aanvullingen logisch en ontstaan ze vanuit sectorspecifieke risico’s, maar voor organisaties betekent het één ding: u moet uw documentatie- en dataproces zó inrichten dat u per land snel kunt schakelen, zonder ad-hoc workarounds.
Het verschil tussen “altijd achter de feiten aan” en “controle houden” zit vaak in één keuze: werkt u nog met verspreide documenten, of heeft u een stabiel digitaal fundament? e-CMR is daarin een concrete bouwsteen die in vrijwel elke internationale wegtransportketen terugkomt.
Spanje: Documento de Control Administrativo (DCA)
In Spanje speelt het Documento electrónico de Control Administrativo (DeCA) een rol bij de verdere digitalisering van administratieve controles in het goederenvervoer. De recente Spaanse verduidelijking maakt duidelijk dat de verplichte elektronische DeCA vanaf 5 oktober 2026 geldt voor binnenlands goederenvervoer binnen Spanje en cabotagevervoer binnen Spanje.
Voor internationaal wegvervoer blijven de bestaande internationale vervoersdocumenten, zoals de CMR en e-CMR, voorlopig leidend. Dat betekent dat internationaal vervoer van, naar of door Spanje niet automatisch een aparte DeCA nodig heeft. De digitale gegevensuitwisseling richting inspectiediensten zal naar verwachting in de toekomst steeds meer via het Europese eFTI-framework verlopen.
De les voor organisaties is dus niet dat elk Spanje-transport direct een apart DeCA-document vraagt, maar wél dat transportdata digitaal, volledig en controleerbaar beschikbaar moet zijn. Zeker voor partijen die actief zijn in Spanje, cabotage uitvoeren of hun processen willen voorbereiden op toekomstige eFTI-ontwikkelingen.
e-CMR helpt daarbij als stabiele kern: ook als er lokale documenten of aanvullende datalagen nodig zijn, wilt u de kern van uw transportinformatie — zending, partijen, locaties, status en POD — centraal en traceerbaar houden. Wilt u meer weten over wat DCA / DeCA precies is? Bekijk dan deze pagina: https://collectgo.eu/wat-is-het-documento-de-control-administrativo-dca/
België (Vlaanderen): OVAM en digitaal identificatieformulier
In België, met name Vlaanderen, is afvaltransport sterk gereguleerd via OVAM, waar digitale identificatieformulieren en trackingvereisten vragen om lokale integraties. Dit laat zien dat sommige domeinen eerder naar nationale systemen trekken dan naar Europese uniformiteit.
De les: zet e-CMR en uw datafundament eerst goed neer, zodat koppelingen naar lokale systemen minder “handwerk” worden en meer “vertaling van dezelfde brondata”.
Nederland: LMA en begeleidingsbrieven
Nederland is met het LMA en digitale begeleidingsbrieven verder, maar die volwassenheid maakt inspecties ook strenger op dataconsistentie en volledigheid. Een digitaal proces werkt alleen als data in de keten eenduidig is.
Een e-CMR-proces met goede validaties en logging helpt u om die dataconsistentie aantoonbaar te maken, vooral wanneer meerdere systemen, zoals TMS, klantportaal, e-CMR en nationale registraties, betrokken zijn.
Roemenië: RO e‑Transport (real-time controle en UIT-code)
Roemenië laat zien hoe ver nationale regimes kunnen gaan. Met RO e-Transport is er een real-time controledenken: vooraf aanmelden, een UIT-code genereren, tracking en gedetailleerde informatie.
Dit is precies waarom “documenten” niet meer genoeg zijn. U moet data vroeg en foutloos kunnen vastleggen. e-CMR is niet de oplossing voor elk nationaal systeem, maar het is wel de manier om uw kerntransportdata strak te organiseren, zodat u sneller kunt voldoen aan aanvullende nationale datalagen.
Griekenland: myDATA en koppeling van transportdata met fiscale data
Griekenland koppelt logistieke bewegingen aan fiscale reporting via myDATA. Daarmee ontstaat een extra laag: transportinformatie raakt ook aan financiële bewijsvoering.
Ook hier geldt: e-CMR vermindert discussie doordat het kernbewijs, zoals vrachtbrief, status en ondertekening, digitaal en traceerbaar is. Dat helpt indirect om de rest van de keten, ook richting financiële reporting, consistenter te maken.
Snel overzicht nodig van wet- en regelgevingen in Europa?
Download de Collect + Go whitepaper en ontvang het complete overzicht van wet- en regelgevingen.
Download de whitepaper
Vul het formulier in en je krijgt direct toegang tot de whitepaper.

